Get Adobe Flash player

Karya Konutları

Karya_Logo1

Karya

TROK İnşaat Tur. San. Tic. A.Ş. Yönetimi tarafından BUCA ÖZGÜREVLER Konut Yapı Koopreatifi adı altında gerçekleştirdiği son proje olan bu tesis "KARYA KONUTLARI SİTESİ" olarak AĞUSTOS 2006 ayı sonunda yapılan törenle sahiplerine teslim edilmiştir.

Karya Konutları Sitesi'nin kendine ait bir web sitesi bulunmaktadır…

www.karyakonutlari.com

 

Teknik Özellikler


DEPREME DAYANIKLILIK
Konutlarımızın arsasının zemini killi kireç taşından oluşan ve 2,5 sertliğinde bir zemin üzerinde inşa edilmiştir.Zemin etüt raporları ve sondaj sonuçları;
– Konutlarımızın Mimari projeleri Ayanoğlu Mimarlık tarafından yapılmış olup her türlü gereksinim göz önüne alınarak dizayn edilmiştir.
– Betonarme ve statik projeleri ise inşaat mühendisi Abdullah Uzun tarafından 2.nci kez çözümlenerek test edilmiş ve depreme dayanıklılığı üst seviyeye çıkarılmıştır.
– Konutlarımızın kaba inşaatı betonarme yapısı Alaybeyoğlu İnşaat tarafından taşeron usulü yüklenilerek yapılmıştır.Konutlarımızın betonarme yapısında proje gereği Radya sistem kullanılmıştır.Demir konstrüksiyon döşenirken projeye uyumu gerek yapı denetim şirketi, gerekse kooperatif yönetimi tarafından azami titizlik gösterilerek tetkik edilmiş her beton öncesi kabul raporu düzenlenmiştir.Demirlerin döşenmesinde kullanılan demirler İzmir Demir Çelik mamülü olup her 2 tonluk desteden numune alınmış ve çekme kırılma kopma test sonuçları alınmadan hiçbir demir işletilmemiştir.
– Döşenen demirlerin kabulü yapıldıktan sonra dökülen betonlar her 5 mikserde 1 numune veya 5 mikserin altındaysa her mikserden 1 numune alınarak, hem yapı denetim şirketi tarafından teste tabi tutulmuş, hem beton döken şirket tarafından test edilmiştir.
Dökülen kolon betonları Uşak’tan alınan 400 adet battaniye sarılmış ve bu betonların devamlı olarak en az 7 gün günde 3 kez battaniye üzerinden sulanması ve prizini en iyi şekilde alması temin edilmiştir.

TABLİYE BETONLARI
Tabliye betonları da aynı kolon betonlarında olkduğu gibi titizlikle sulanmış üzerine battaniyeler yayılmış tabliyede devamlı olarak en az 12 gün sulanmıştır.Gerek kolon gerekse tabliyelerin demirlerinde özel olarak pas payı elemanları kullanılmıştır.
Sonuç olarak betonarme sistemi bilim ve fen kurallarının emrettiği tüm teknik detaylar fazlasıyla uygulanarak inşa edilmiştir.
– Duvarların örülmesi kullanılan tuğlalar özel olarak seçilmiş gerek pişirilmesi gerek standartlara uygunluğu gerekse de TSE şartlarına uygunluğu araştırılıp belgelendikten sonra ürün satın alınmış ve uygulaması da aynı titizlikle yaptırılmış kiriş bileşim yerlerinde özel olarak kesilmiş ahşap takozlarla bol çimentolu harçla uygulama yapılmıştır.
– Elektrik tesisatında kullanılan borularda aynı marka aynı efsaftaki borulardır.Anahtar kasaları boatlar da özel olarak seçilmiş TSE’li ürünlerdir.Tesisatta kullanılan kabloların kesitleri özel olarak seçilmiş kuaksiyel niteliklidir.Kolon hatları özel olarak üretilmiş galvanizli kablo kanalları içine döşenmiştir ve tamamı 4*10 ve 4*6 mm çapında NYM kablolarıdır.
– Su tesisatında ve pis su tesisatında kullanılacak malzemeler Türkiye’de ve Avrupa ülkelerinde kalitesi kanıtlanmış Dizayn marka polietilen ve poliplen kırılmaz boru ve ek parçalarıyla monte edilmiştir.
Temiz ve pis su tesisatının yerinden oynamasını engelleyecek özel olarak üretilmiş kelepçeler ve çelik tijli elemanlar kullanılmıştır.

DUVAR GEÇİŞ YÖNTEMİ 
Gerek duvarlar gerekse perde beton ve döşeme geçişlerinde kesinlikle keski çekiç ve ağır kırıcı malzemeler kullanılmamış, bu geçişler için gerekli delikler tamamen karot makineleriyle sulu kesme metoduyla yapılmış bu yöntemle binanın betonarme sisteminde darbeyle oluşabilecek kılcal çatlakların oluşmasının önüne geçilmiştir.

KALORİFER TESİSATI
Kalorifer tesisatında projesine uygun çaplarda TSE’li Borusan marka borular ve ek
parçaları kullanlımıştır.Kat geçişlerinde karotla denilen deliklerde paslanmayı önleyici ve genleşme sırasında çatlamaları önlemek için kauçuk geçiş elemanları kullanılmıştır.
– Boruların eklenmesinde ek alınmasında özel yöntemler kullanılmış boruların içine
kaynak curufu oluşturulması engellenmiş borular özel yöntemlerle delinmiş kaynaklar özel kaynak ağızları açılarak yaptırılmış ayrıca gerek gözle kontrolü gerekse bazlı kaynaklar röntgenleri çekilerek kontrol edilmiş varsa hatalı olanlar düzeltilmiştir.Tesisatın tamamı bildirildikten sonra gerekli basınç testleri yapılmıştır.İzolasyon gereken yerlerde izolasyonlar özel elemanlar kullanılarak yapılmıştır.

BACALAR
Binamızda projede gösterilen bacaların imlatında üst seviyede titizlik gösterilmiş bacalar için uygun muflu baca tuğlaları kullanılmış bu bacaların ekleri özel bir titizlikle yapılmıştır. Bacaların sifon geçişleri proje müellifimiz Mahmut Ayan tarafından üretilen prototip elemanların çoğaltılıp üretilmesiyle gerçekleştirilmiş. Bu uygulamada kesinlikle hataya yer bırakılmamıştır.Bu bacalar gerek şofbenlerde gerekse balkonlarda bulunan barbekülerde ve odalarda ve mutfakların ocak havalandırmalarında kullanılmıştır.

KALORİFER BACALARI
Kalorifer kazanlarının bacaları özel olarak projelendirilmiştir.Bu bacalarda ilk üç kata kadarözel olarak üretilmiş ateş tuğlaları şampt harcıyla örülerek 60*60 cm lik bir baca hacmi oluşturulmuş bacanın soğuması ve su yapmasını engellemek için bacanın ilk üç katında ateş tuğlalarının dışına 3 cm kalınlığında taş yönü kaplanmış bunun dışına da 8,5 luk tuğladan koruma duvarı örülmüştür. 3 kattan sonra da dolu takoz tuğla kullanılarak son kata çıkılmış bu tuğlaların dışına da koruma duvarı örülmüştür.Bacaların çatıya ulaştığı noktada özel olarak tabliye ye epoksi malzemeyle ekilen filizlerle bir beton platform oluşturulmuştur.Daha sonra takoz tuğlayla örülen bacanın etrafına zeminden ekilen demirler yığma tuğlalarla geçilerek içi betonla doldurulup depreme dayanıklı son derece güvenli bir baca oluşturulmuş ve bu bacaların üst kısmına da baca filtre platformu yapılmıştır.

BACA FİLİTRELERİ VE İNDİSAT KAPLARI
Çevreci bir yaklaşım her zaman ön planda tutan yönetim anlayışımız nedeniyle ve bir malı 2 defa alacak kadar zengin olmadığımız mantığıyla kalorifer bacalarına su buharlı filtre yaptırılmış bu filitrelerin saç olması halinde ömrünün en fazla 5 yıl olacağı için filitrenin ömrünü en az 3 katına çıkaracak 304 kromdan filitre imalatı gerçekleştirilmiştir.Bunun yanı sıra aynı mantıkla indisat (Gençleşme) tanklarında 304 krom malzeme ile imal ettirerek kullanıma hazır hale getirilmiştir.

SIVA
Konutlarımızın sıvasında dayanıklılık rutubet ve dökülme risklerini yok edecek bir malzeme ile sıva yapılmasına karar verilince yapılan araştırmalar sonucu polimer katkılı lifli 300 dozluk hazır sıva kullanılarak tüm konutlara kaba sıva uygulanmıştır.

ALÇI SIVA DUVAR
Tüm konutların iç duvarlarına uygulanan kaba sıva üzerine 1 kat ABS kaba alçı ile son kat olarak saten alçı uygulanmıştır.

TAVAN ALÇI SIVALARI
Konutların tavan tabliyelerinin dökümünde kullanılan kalıpların çelik olması nedeniyle meydana gelen pürüzsüz yüzeylere uygulanacak alçı sıvanın tutunmasını arttırmak için YKS firması tarafından üretilen ithal patentli astar uygulanarak tutuculuk arttırılarak alçı sıva uygulanmıştır.Sıvanın tutuculuğunu ve rutubete dayanıklılığını test amacıyla üst katta bir havuz meydana getirip su basılmış ve 1 hafta su bu yüzeyde tutulduktan sonra darbe testi uygulanarak test edilmiştir.

İZOLASYON
Konutların başta banyo WC ve balkon zeminleri olmak üzere temelden başlayarak tüm su alınacak zeminlere İsonemin çift kompenantlı çimento esaslı malzemesi çift kat uygulanmış bu uygulamanın üzerine seramik ve fayans uygulaması yapılmıştır.Bu uygulama ile zamanla oluşacak nem kayıplarının betonarmeye ulaşması engellenmiştir.

DIŞ CEPHE ELEMANLARININ İZALASYONU 
Tüm dış cepheye bakacak görsel elemanların pencere podyo mermerleri ile birleştikleri noktalara YKS’nin Amerikan patentli ithal ürünü olan NPI isimli izolasyon malzemesi itinayla sürülerek uygulanmıştır.

DIŞ CEPHE
Binalarımızın tüm dış cephelerinde Capatek Dalmaçyalı karbon takviyeli izolasyon malzemeleri ile kaplama yapılmıştır.Bu kaplamalarda amaç tamamen enerji tasarrufu ve konforlu bir bina oluşturmaktır.Burada sağlanan enerji tasarrufu % 50’den fazladır.

 

Fotoğraflarla Karya

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.